Sláma

Sláma

Kromě enviromentálního hlediska je velkou výhodou slámy cena díky níž si můžete bezproblému dovolit pasivní zateplení. My jsme slámu využili v šířce jednoho balíku cca 40cm na stěny a 80-100cm na strop (2balíky + docpávka). Oproti stejnému zateplení celulóze nebo eps jsme na slámě jsme materiálově ušetřili cca 150tisíc. Pokud by nebyla instalována svépomoci, byl by rozdíl díky pracnosti cca o 30-50 tis menší. Pracnost vycpávek stěn byla poměrně malá, stropu díky harmonogramu prací obtížněnější.


Souvislost s konstrukcí

Využití slámy je třeba vzít potaz už při návrhu konstrukce neboť může vyvolat další vícenáklady - například dvouplášťová střecha, která cenové rozdíly dále zmenší (o cca 70tisíc??). Naopak pokud dokážete konstrukci vhodně navrhnout může být úspora vyšší. Např.:

  • roštová konstrukce na patkách umožňující využítí slámy pro podlahy,
  • nanášení hliněných omítek přímo na slámu bez dalšího zaklopení deskami
  • Vynechání osb zevnitř může však být nedostatečné pro dosažení vzduchotěsnosti pasivního standardu
  • Vynechání dřevovlkáknitých desek z venku o omítání na slámu. Při aplikaci omítek zvenku je potřeba zajisti dostatečný přesah střechy kvůli ochraně před deštěm
  • vhodná konstrukce a postup provedení střechy, vhodně zvolené zavětrování a vyztužení stěn atd..

Je proto vhodné posuzovat tuto variantu v kontextu celé stavby. A zejména získat praktické zkušenosti jiných stavebníků, které mohou celý postup ulehčit.

Vytvořte si webové stránky zdarma!