Přírodní materiály

Proč přírodní materiály


  • Svou poptávkou ovlivňujeme co se bude vyrábět a tím tvoříme svět kolem sebe. Při pohledu z okna je pro nás příjemnější pohled na obilné pole, než na kouřící komín průmyslového areálu. Radši podpoříme odkupem slámy místní zemědělce než chemické továrny a dopravu na velké vzdálenosti.
  • Fascinuje nás jednoduchost použít jíl vykopaný ze základů pro omítky domu. Až jednou dům doslouží hlína se opět rozmočí a vrátí se na místo bez jakékoliv nutnosti ekologické likvidace. Obecně využití přírodních materiálů zanechává menší negativní stopu na okolí.
  • Subjektivně se v nich citíme lépe a působí útulným dojmem. Věříme, že dřevo sláma, hlína a hřebíky představují menší zdravotní riziko než moderní chemické a umělé materiály, které ještě neprověřil čas několika generací.

Ekonomika přírodního stavitelství


Očekávali jsem, že budou výrazně levnější. Není to však úplně pravda. Samotný materiál nebo spíše surovina je sice téměř zdarma, ale její zpracování na stavbě je časově náročnější. Při stále rostoucí ceně lidské práce mohou být celkové náklady vyšší. Zejména pokud si nevystačíte svépomocí. Moderní materiály zpravidla využitím chemie a strojového předzpracování (prefabrikáty, směsi) snižují pracnost na stavbě a tím i cenu. Pokud většinu práce realizujete svépomocí můžete ušetřit desítky procent, pokud si necháte dodat stavbu na klíč naopak desítky procent připlatíte. Každý materiál a způsob jeho aplikace má však jiný poměr návratnosti a je vhodné řešit konkrétně a dopředu zkonzultovat se zkušenými stavebníky.

Kromě ceny samotné části stavby je vždy je dobré srovnávat zda využití konkrétního materiálu a postupů přinese nějaké výhody. Zatímco v podmáčených a špatně vytápěných starých domech je vyžití hlíny či slámy diskutabilní. Využití přírodních materiálu v moderních / kvalitně navržených domech není problémové a může přinést dodatečný komfort. Například využití hlíny pro dodatečnou tepelnou akumulaci dřevostaveb či práci s vhlkostí (viz v sekci přírodní pateriály). V suchém domě je trvanlivost slámy, hlíny nebo dřeva totožná s vyspělými technickými materiály a je otázkou zda je stále opodstatněné využívaní supermateriálů, které sice vše vydrží vše, ale mohou díky neopodstatněným přísadám a přinášet horší zdravotní prostředí.